• Cam Baskı günümüzde uv baskı yazıcılarla, satış noktalarına, kısa süreli ambalajlamaya ve promosyon ürünlerine yönelik tabelalar için cam üzerine baskı yapabiliyoruz. Cam baskı dünyası ile ilgili heyecan verici şey, mutfak dolaplarından, cam kapılara, cam masa üstlerinden şişelere ve kozmetik şişelere kadar geniş bir yelpazede üretim seçenekleri sunmasıdır. Öztaş Yapı Dekorasyon olarak bizlerde yılların vermiş olduğu deneyimle cam baskı, cam üzerine uv baskı, metal baskı, akrilik cam baskı, organik cam baskı, ahşap baskı, kompozit baskı, uv baskı uygulamalarını yapıyoruz. Cam baskı evlerimizde mutfak tezgah araları, tezgahlar, mutfak dolapları, sehpa, dolap kaplamaları, cam masa cam bölmeler için kullanılan eşsiz tasarım argümanı haline gelmiştir. Bunun yanında reklam tabelaları, cam ambalajlar şişeler, cam süsler, vitrinler, cam kapılar gibi bir çok alanda cam baskı karşımıza çıkmakta ve sıklıkla kullanılmaktadır.

    Eskiden insanlar cam eşyaları tercih ederlerdi fakat daha sonra cam üzerine baskı ve model işlemek zor olduğu için tasarım alanlarında kullanımı bırakıldı. Bir süre önce, cam üzerine baskı yapmak için fırsatlar ararken, dijital teknolojinin bu türden bir süreçten ayrılacağı görülüyordu. Cam üzerine baskı yapmak zordu ve mürekkep yapışması sorunluydu. Çözüm? Geleneksel yöntemlerle devam edin.

    Bu, cam seramik mürekkeplerin ve diğer teknolojilerin gelişmesi piyasaya çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte, bunlar ayrıca baskı sonrası gerekli cam pişirme. Bu, dijital çevrede uygun sonlandırma ekipmanlarının bulunmaması nedeniyle büyük pazarların bu teknolojiyi kullanmaya başlayamayacağı anlamına geliyordu. Geleneksel cam imalat şirketleri bu teknolojilere sahipti ve bu yüzden hemen seramik mürekkep kullanmaya başlayabilirdi.

    Bu zorluklar, dijital baskı için yeni UV kür mürekkepleriyle kendimizi cam endüstrisine adamaya teşvik etti. Bu yüzden mürekkep teknolojileri değişmeye başladı ve şimdi bazı ekranlar, her şeyden önce serigrafi ile geliştirilmiş, bir süredir geliştirilmekte olan diğer uygulamaların katkıları sayesinde. Bunlar arasında, adhezyon, alevlenme, korona tedavileri ve hatta plazma tedavilerini arttırmak için primerlerin kullanılması. Geleneksel işlemlerde iyi bir şekilde test edilen bu sistemler, UV alanında baskı yapmak için benzer bir şeyin de gerekli olduğunu anlamak için dijital alanda faydalı olmuştur.

    Elde edilen sonuçlar çeşitlidir ve yapışma kalitesi geçmişten farklı olmuştur. En büyük fark, baskıların camda yapılmasıydı. Örneğin, dijital baskı daha az mürekkep gerektirir, bu yüzden farklı cam türleri ile mürekkep kombinasyonları işlemi karmaşık hale getirir ve iyi sonuçlar elde etmek için dikkatli testlere ihtiyaç vardır. Bu yüzden yaptığımız şeyi sürekli gözden geçiriyoruz. Denediğimiz en yeni yöntem, UV kür mürekkepleri için harika bir bağ oluşturan bir silika tabakasının püskürtülmesidir. Sonuç olarak, dijital çözümlerle kullandığımız ön arıtma ve UV kür mürekkepleri arasında iyi bir eşleşme bulduk. Ve sonuç çarpıcı. Baskıların kalitesi, diğer herhangi bir işlemle elde edilenden daha iyidir ve mevcut renklerin çeşitliliği, hiç kimsenin birkaç yıl öncesine inanamayacağı kadar etkileyici.

    Cam endüstrisi yeni bir arkadaşa sahip: dijital uv baskı. Artık kısa süreli üretim, özel nesneler ve hatta sanatsal çalışmalar cam üzerine basılabilir ve UV koruyucu kaplama ile tamamlanabilir. Yüksek kaliteli cam baskı ile değer katmanın ve daha iyi ürünler yaratmanın yolu artık belli oluyor. Bizi tekrar durduran nedir? Hadi birlikte oluşturalım.